Dorset jest piękne!

Dorset jest piękne!

Dorset w południowo zachodniej Anglii to jedno z najpiękniejszych hrabstw jakie mieliśmy okazję poznać mieszkając na wyspach. Jest położone nad kanałem La Manche a jego 140 kilometrowe wybrzeże rozciąga się od Lyme Regis po Christchurch oferując jedne z najpiękniejszych plaż w całej Wielkiej Brytanii.

Dorset to zapierające dech w piersiach widoki, niesamowite wybrzeże i wspaniałe plaże ale nie tylko!

Pelne uroku wioski

Dorset wiele zawdzięcza właśnie wioskom które dodają temu regionowi niebywałego uroku. Jest ich około 150 ale chyba każda z nich ma swój własny niepowtarzalny klimat i jest warta jest zobaczenia choćby raz.

źródło: www.visit-dorset.com

Nie wszystkie niestety udało nam się zwiedzić ale te które zdołaliśmy naprawdę nas urzekły. Chyba najbardziej w pamięci  utknęły nam te ‘schowane’ w  dolinach, niezepsute nowoczesnością, jakby uśpione Evershot, Nettlecombe czy Cerne Abbas. Jaki tam panował spokój! Będąc tam człowiek nagle uświadamia sobie że jednak da się żyć bez komórki, tabletu czy laptopa! Co prawda nie wiem jak długo byśmy wytrzymali ale miło było na chwilę pobyć na  takim ‘odwyku’.

A oto lista tych które naprawdo warto zobaczyć:

  • Abbotsbury
  • Seatown
  • Cerne Abbas
  • West Lulworth
  • Corfe Castle
  • Charmouth
  • Burton Bradstock
  • West Bay
  • Kimmeridge
  • Studland
Już niedługo więcej na ich temat w nowych postach!
Trasy spacerowe dla każdego
Dorset jest idealnym wyborem dla tych którzy gotowi są na porzucenie swoich aut i odłączenia się od codziennego pośpiechu i zgiełku. Nie ma wątpliwości- Dorset jest do choodzenia stworzone! Oferuje ok 700 dobrze oznaczonych tras, ścieżek, również do jazdy konnej, i bocznych dróżek łączących małe wioseczki z zatokami,  bujnymi łąkami no i przytulnymi pubami!
 Jak tylko przestaje padać deszcz rozpoczynamy sezon i  wyruszamy  w kolejna trasę po wietrznych klifach, cichych wiejskich drogach, wzgórzach I krętych leśnych dróżkach.
 Każda wyprawa to nowa przygoda i okazja do pogadania!
Moją ulubioną trasą jest bez wątpienia South West Coast Path bo widoku Jurassic Coast nigdy mi nie będzie za wiele ale jestem przekonana że każdy znajdzie coś dla siebie w zależności od upodobań, dostępnego czasu no i kondycji :- ) Bo wybór jest naprawdę ogromny!

źródło: dream-cottages.co.uk

 

Atrakcje turystyczne Dorset

Dorset oferuje naprawdę sporo dla swoich turystów. Od atrakcji sportowych dostępnych praktycznie wszędzie (żegluga, nurkowanie, wind-surfing, golf i wiele wiele innych), po liczne muzea jak Russel Coates Museum w Bournemouth no i światowej sławy Tank Museum (muzeum czołgów), które dla mojego męża jest chyba ulubuionym miejscem w całym Dorset a może i w całej Angli. Pasjonaci historii mogą podziwiać liczne zabytki historyczne w tym zabytowe posiadłości i zamki.

Corfe Castle, źródło: www.theguardian.com

Jest to bez wątpienia fajne miejsce dla rodzin- chyba każde dziecko będzie zachwycone wycieczką dla Monkey World gdzie już od 2006 roku kręcone są kolejne serie o uratowanych z przemytów małp- ‘Monkey Life’ dostępne między innymi na Animal Planet.
Nawet Ci którzy preferują życie nocne od kontaku z przyrodą nie powinni być rozczarowani. Liczne stare puby często grające muzykę na żywo czy nocne kluby w miastach takie jak Bournemouth czy Poole powinny sprostać ich wymaganiom.
Dla nas Dorset to przedewszystkim niesmowite widoki, cisza i spokój którego tak potrzebujemy po całych tygodniach ciężkiej pracy i obowiązków. Jest to dla nas wielkie szczęście że przyszło nam mieszkać w tak pięknym regionie. 10 lat minęło odkąd tu przyjechaliśmy po raz pierwszy ale jeszcze tyle przed nami do odkrycia!
Dorset jest piękne!

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *