UK dla początkujących- samochód

UK dla początkujących- samochód
<a href=”https://www.bloglovin.com/blog/18321269/?claim=82v6dx2ebxq”>Follow my blog with Bloglovin</a>
Wielu z nas, którzy osiedlili sie na stałe  w UK wcześniej czy później decyduje sie na zakup auta. Komunikacja miejska w większych miastach jest bardzo wygodna, ale jednak kosztowna a samochód każdy wie- ułatwia życie.
Rynek aut nowych jak i używanych jest bardzo bogaty. Coraz bardziej popularny staje sie leasing,czyli mówiąc kolokwialnie – wypożyczenie auta od dealera na określony czas.
W trakcie trwania umowy spłacamy miesięczne raty za auto, które po upływie umowy możemy zwrócić biorąc kolejne lub też zaplacić pozostałą kwotę i zostać jego właścicielem.
Z reguły czas umowy to ok. 3- 5 lata i większość klientów decyduje się na kolejne auto. Jest to bardzo prosty sposób na nowy samochód co parę lat. Oczywiście są też pewne minusy jak regularne przeglądy, z reguly u dealera co jest dosyć kosztowne. Ponadto taka umowa zazwyczaj limituje roczny przebieg. Za każdą milę ponad określony przebieg musimy dodatkowo zapłacić. Zwracając auto do dealera musimy upewnić sie ze jego wygląd jest nienaganny, gdyż za każdą naprawę będziemy musieli sami ponieść koszty.
Rynek aut używanych jest równie bogaty. Potencjalny nabywca znajdzie coś dla siebie w zależności od preferencji i posiadanego budżetu. Dodam tylko, że kupując używane auto warto sprawdzić jego historie na specjalnych stronach internetowych lub SMS-owych serwisach. Koszty takiej uslugi sa różne w zależności od ilości informacji, ale definitywnie warto zapłacić parę funtów za tą usługę.
Zakupiliśmy auto i co dalej? W UK obowiazują nas przepisy i opłaty o których musimy pamiętać. Po pierwsze, jeśli twoje prawo jazdy nie zostało zrobione w UK to warto zapoznać sie z brytyjskimi przepisami ruchu drogowego, tak zwanym „Highway Code”. Pomimo że większość znaków drogowych i generalne zasady prowadzenia auta są podobne, są jednak przepisy o których mogliśmy nie słyszeć. Dla przykładu warto znać limity prędkości dozwolonej na rożnego rodzaju drogach. Nie zawsze są znaki informujące o limitach a policja prowadzi wyrywkowe kontrole na drogach. Biorąc pod uwagę, że limit punktów w UK wynosi 12 a za większoć wykroczeń dostaniemy 3, margines błędu wydaje się dosyć mały. Pamiętajmy też, że po upływie 12 miesięcy nasze europejskie prawo jazdy należy wymienić na brytyjskie wysyłając odpowiedni formularz do tutejszego DVLA i dokonując jednorazowej opłaty.
Ważne jest żeby nasze nowe auto mialo ważny przegląd rejestracyjny, tzw MOT. Podobnie jak w Polsce dokonuje się go raz do roku.  Koszt takiego przeglądu to średnio 50 funtów. Mnóstwo stacji dignostycznych oferuje tego typu usługi więc którą wybrać? Popytajmy zanjomych na pewno coś pomogą. Wiem z doświadczenia, że taniej nie zawsze znaczy lepiej. Przeglądy rejestracyjne w UK z zasady są dokonywane bardzo skrupulatnie ale niestety napotkamy też wiele stacji, które będą chciały na nas trochę dodatkowo zarobić. Warto więc auto zabrać do zaprzyjaźnionego mechanika/ serwisu gdzie zwykle dokonujemy napraw. Będzie on znał nasze auto i mamy większą pewność że przegląd zostanie uczciwie i rzetelnie przeprowadzony. W przypadku gdy nasz samochód owego przeglądu nie przejdzie z powodu wykrytych usterek, mamy prawo na darmowy ponowny przeglad w ciagu 10 dni co daje nam czas na przeprowadzenie wszystkich napraw, nie koniecznie w tym samym serwisie.
Podatek drogowy, czyli „ Road Tax” to kolejna formalność/opłata do zapamiętania. Ceny podatku wachają się i zależą od różnych czynnikow jak wiek auta, pojemnośc czy wysokości emisji spalin. Dokładne ceny Road Tax możecie zanleźć tutaj:  http://www.nextgreencar.com/car-tax/bands/
Ostatnim ważnym i koniecznym warunkiem do spełnienia, aby nasze auto mogło się poruszać po drogach publicznych jest jego ubezpieczenie. Rynek ubezpieczeń w UK jest bardzo bogaty. Na co warto zwrócic uwagę przy wyborze? Jest pare zasadniczych spraw.
Wysokość skladki zależy od wielu czynników takich jak wiek i wartość auta, wysokość emisji spalin, lokalizacji w jakiej auto jest parkowane na noc ( garaż jest bardzo pomocny). Ubezpieczyciele chcą również wiedzieć w jakim celu auto jest wykorzystywane. Jeśli samochód jest używany w pracy, składka będzie wyższa. Wiek kierowcy i ilość lat bezwypadkowej jazdy tez wpływa na cene. Posiadane punkty karne nie sa atutem w przypadku ubezpieczenia. Oczywiście wszystkie dane podane ubezpieczycielowi musza być zgodne z prawdą, gdyż w przypadku kiedy bedziemy musieli z ubezpieczenia skorzystać nieprawdziwe dane moga spowodować odmowę wypłaty.
Bedąc posiadaczem samochodu można zauważyć, że nasz ubezpieczyciel nie zawsze oferuje konkurencyjna cenę w przypadku odnowy ubezpieczenia na kolejny rok. Warto rozejrzeć się na rynku i sprawdzić różne oferty. Dzięki porównywarkom cenowym można naprawdę sporo zaoszczędzić.
MOT, Road Tax i ubezpieczenie są zarejestrowane w komputerowym systemie i Policja ma mozliwość sprawdzić powyższe w przeciągu paru minut. Za brak jednego lub wiecej elementów z powyższej listy nasz samochód moze zostać nam odebrany a kierowca może dostac zakaz prowadzenia pojazdów na oreślony czas.
Bądźcie bezpieczni i legalini na drogach w UK.
POWODZENIA !

A photo by David Marcu. unsplash.com/photos/7dwwcdv7wc4

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *