Wynajem mieszkania w UK- co i jak…..

Wynajem mieszkania w UK- co i jak…..

Jedną z pierwszych rzeczy, którą każdy z nas musi załatwić po przyjeździe do UK, jest znalezienie przysłowiowych czterech ścian. Początki zawsze są trudne bo własne lokum tanie nie jest.

20160823_175231000_iOSZ tego właśnie powodu wiele osób  zaczyna od pokoju w tzw. ‘shared house’ jako ze jest to najtańsza forma akomodacji. Takie pokoje maja swoje plusy i minusy, ale jako że są najtańszym rozwiązaniem a na początku wiadomo-nie ma co wybrzydzać – tak więc idziemy na kompromisy. W miesięczny czynsz są zazwyczaj wliczone wszystkie rachunki a i często dodatkowe wygody jak np internet. Standardy takich pokoi są różne i zalezą od tego ile możemy miesięcznie przeznaczyć na mieszkanie oraz czego nam potrzeba. Mieszkając na pokoju musimy jednak liczyć się z rożnymi ludźmi dookoła nas, co nie zawsze jest łatwe, zwłaszcza gdy przychodzi do podziału obowiązków domowych takich jak sprzątanie. Wiele osób po czasie jest też zmęczona dzieleniem z innymi kuchni i łazienki.

Jeśli decydujemy się zostać na dłużej w UK albo osiedlić się tu na stale, większość po pewnym czasie decyduje się na wynajem mieszkania. Niby prosta rzecz, ale jednak warto pamiętać o pewnych sprawach.

Rynek wynajmowanych mieszkań w UK jest dość bogaty ze względu na jego opłacalność. Jak wiec wybrać nasze nowe mieszkanie, aby mieć pewność, ze będziemy mogli w nim spędzać czas milo, spokojnie i komfortowo?

Jednym z głównych czynników, którym większość kieruje się przy wyborze , są kwestie finansowe. Miesięczny czynsz za nasze lokum (wcale nie mały) to tylko cześć z opłat, które co miesiąc musimy uiszczać. Oprócz czynszu dochodzą koszty dodatkowe jak : Council Tax (w zależności od wielkości mieszkania i regionu, w którym mieszkamy ok  minimum £100 za miesiąc) , prąd, gas, woda i ścieki. Ponadto pamiętajmy żeby uwzględnić koszty Internetu ( średnio £30 mies.) , TV license (£145.50 za rok), ewentualnie ubezpieczenie naszych przedmiotów w mieszkaniu ( ubezpieczenie właściciela nie pokrywa strat za nasze rzeczy).

Dla przykładu, spójrzmy jaki jest średni miesięczny koszt wynajmu mieszkania two bedroom (dwie sypialnie, salon, kuchnia i łazienka) w hrabstwie Dorset (południowa Anglia):

  • rent £750,
  • council tax £112,
  • woda i ścieki £30,
  • gas i prąd £60 mies.,
  • internet £30 ,
  • TV license £12

Daje nam to łączną kwotę aż £994.00.

Lokalizacja mieszkania jest kolejnym czynnikiem, zwłaszcza jeśli mamy dzieci. Warto pamiętać, że podczas przydziału miejsc w szkołach, pierwszeństwo maja dzieci z okolicy szkoły. Wymóg jest taki, że rodzina musi mieszkać w danym miejscu min. półtora roku aby dziecku należało się miejsce w danej szkole. Poziom w angielskich szkołach potrafi bardzo się różnić w zależności od szkoły dlatego mieszkania i domy w okolicach z tak zwanym dobrym “school catchment” zawsze są droższe od pozostałych. Wiadomo ze mieszkania w tak zwanych ‘lepszych ‘ dzielnicach będą również miały stosunkowo wyższy czynsz ze względu na lokalizacje i często wyższy standard, no ale niestety coś za coś.

Na co warto zwrócić uwagę podczas oglądania mieszkania do wynajęcia? Przede wszystkim na stan ścian i sufitów z prostej przyczyny – wszechobecną pleśń.!!! Jest ona obecna w większości nieruchomości w UK ale pod warunkiem, ze stosujemy pewne proste zasady można ją kontrolować, ale to już temat na inny artykuł. Warto spojrzeć na stan okien, włączyć światła, piekarnik czy okap.  Zwróćcie też uwagę czy piecyk gazowy wygląda na nowy czy raczej archaiczny. Dobrze jest sprawdzić ciśnienie wody w kranach, niby prozaiczna rzecz , ale uwierzcie mi – to może być spory problem zwłaszcza w tak zwanych converted flats. Wchodząc do bloku, zwróćcie uwagę na stan klatki schodowej- sporo mówi o lokatorach.

 

20160823_175214000_iOSMieszkanie można wynająć przez agencje jak i od prywatnego właściciela. Wynajmując od prywatnego właściciela warto poprosić o pomoc osobę, która zna się troszkę na legalnych dokumentach, aby przejrzała umowę wynajmu. Zazwyczaj właściciel prywatny nie odpowiada przed nikim i w przypadku jakichś problemów, jedynym rozwiązaniem może być kosztowna sprawa sądowa.

Osobiście polecałabym jednak skorzystanie agencji mieszkaniowej. Owszem są to dodatkowe koszty, ale warto dopłacić za tak zwany ‘peace of mind’. Agencji na rynku jest cala masa i maja one różne opinie ale zawsze jest to stały kontakt i z reguły łatwo z nimi większość spraw załatwić. Tutaj mala podpowiedz – zawsze warto mieć wszystko na piśmie. Zamiast dzwonić, napiszmy maila czy to w sprawie czynszu czy jakichś napraw. Zawsze warto mieć takie sprawy na piśmie !

Mam nadzieje ze powyższe troche pomoże w sprawach wynajmu. Jeśli macie dodatkowe pytania, piszcie! Moje wieloletnie doświadczenie w pracy w agencji mieszkaniowej z pewnością pomoże coś doradzić.

Powodzenia!

20160823_074553000_iOS

Łukasz

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *